مولانا عبدالحمید: امیدواریم در سال جدید سیاست‏های تبعیض‏آمیز رفع شود

سنی انلاین: اکنون که در آستانه سال جدید قرار داریم، امیدواریم مسئولین در بعضی از سیاست‏ها تجدیدنظر کنند؛ از نخبگان استانها و شهرستانهای هر منطقه، در مناطق خودشان استفاده شود؛ به اعتراض مردم گوش داده شود؛ و افراد تنگ‏نظر و تندور از صحنه کنار زده شوند؛ امنیت و وحدت ملی تأمین شود و آزادی عقیده و مذهب فراهم شده از توهین به مقدسات مذهبی دیگران جلوگیری شود و سیاست‏های تبعیض‏آمیز رفع شود، آن گاه است که بقا و استحکام نظام تضمین خواهد شد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در قسمت دوم خطبه‏های نماز جمعه با آرزوی تحولات مثبت در سال جدید شمسی، به دغدغه بزرگ ملت ایران و مشکلات اهل سنت اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‏های بزرگ ملت ایران معضل اقتصادی است که با سرسبزی و طراوتی که در طبیعت دیده می‏شود، امیدواریم مشکلات اقتصادی کشور حل شود.

مولانا عبدالحمید افزود: امنیت و وحدت ملی دغدغه دیگری است که آرزو داریم در سال جدید تأمین شود و سال جدید سال هم‏گرایی و همدلی، اخوت و امنیت باشد.

وی افزود: از نظر مسایل فقهی و شرعی بین شیعه و سنی و بقیه فرق و مذاهب اختلافاتی وجود دارد، اما از آنجایی که مشترکان بیشتر از اختلافات‏اند، این موارد نباید مایه نزاع شوند. چیزی که مایه اختلاف می‏شود، توهین مذهبی و اهانت به مقدسات یکدیگر و نبیض در امور استخدام و واگذاری مناصب و مسئولیت‏ها است.

مولانا عبدالحمید با تاکید بر تقدس صحابه و ازواج مطهرات نزد اهل سنت گفت: هرگز نباید صحابه و ازواج مطهرات مورد بی‏حرمتی قرار گیرند.

وی تاکید کرد: این دغدغه بزرگ ماست و تحمل هر مشکل و معضلی برایمان ممکن است، اما هرگز نمی‏توانیم توهین به این مقدسات را تحمل کنیم و نباید قلوب اهل سنت بدین شکل جریحه‏دار شود. علما و نخبگان شیعه و سنی و اندیشمندان و متفکران مسئولیت دارند که این مطلب را مدنظر داشته باشند.

امام جمعه اهل سنت در ادامه به مشکل تبعیض‏ای مذهبی اشاره کرد و گفت: ما از مسئولین درخواست داریم مساوات بین شیعه و سنی رعایت شود ، سیاست تبعیض همان سیاستی است که بسیاری از شایستگان اهل سنت را از رسیدن به پستها و مناصب، که حق آنان است، محروم کرده است.

مولانا عبدالحمید با اشاره به سفرش در هفته گذشته به منطقه چابهار و مشاهده تبعیض‏های واضح و آشکار در واگذاری پست‏ها به اهل سنت این منطقه از این مسأله ابراز ناراحتی و نگرانی کرد و گفت: مردم هر منطقه باید در سرنوشت منطقه خود سهیم باشند. قومی که در سرنوشت خود دخالت نداشته باشد حرمتش حفظ نشده است. حرمت هر شخص زمانی حفظ می‏شود که در اداره منطقه‏اش نقش داشته باشد و این دستور اسلام است که بر حفظ حرمت و کرامت دیگران تاکید کرده است.

ما در منطقه زاهدان یا سطح استان و کشور، زمانی احساس حرمت و شخصیت می‏کنیم که در سرنوشت خود دخالت داشته باشیم. حداقل بعضی از مسئولین از ما باشد، و در شورای تامین استان و شهرستان حضور داشته باشیم. در حالی که در تمام مناطق سنی‏نشین و مناطقی که مال اهل سنت می‏باشند هم اهل سنت در شورای تامین، مشارکت داده نمی‏شوند.

مولانا تاکید کرد: این مستحکم‏ترین و بزرگترین درایت و تدبیر است و اگر ما می‏بودیم حتما این کار را می‏کردیم و امیدواریم در سال جدید در این سیاست و دیگر سیاست‏ها تجدیدنظر شود.

امام جمعه اهل سنت زاهدان نظام حاکم بر ایران را یک نظام مردمی دانست و گفت: در نظام‏های مردمی -نه نظام‏های دیکتاتوری- به اعتراضات مردم گوش می‏دهند و از انتقادها استقبال می‏کنند. امروز باید ما با سعه صدر و بلندنظری به انتقادات ملت گوش دهیم.

وی تاکید کرد: کسانی که در رأس نظام قرار دارند سِمَت پدری برای همگان داشته باشند و باید با نظر وسیع به همه جوانب وهمه اقشار و طبقات بنگرند. در واقع اگر یک پدر دارای نظری تنگ باشد فرزندان دچار تباهی خواهند شد.

مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان پس از بیان این مطالب گفت: ما دلسوزیم و مغرض نیستیم، ما می‏خواهیم آزادی اعتقادی و مذهبی تامین شود و افرادی که تنگ‏نظر و افراطی هستند، و مسئولین را تحت فشار قرار می‏دهند تا بعضی از قضایا به گونه‏ای دیگر اجرا شود، این‏گونه افراد باید کنار زده شوند.

افراد تندرو نه به نفع شیعه‏اند و نه به نفع سنی؛ در هر مذهب و در هر حکومتی تندروها و تنگ‏نظران مایه زوال‏اند و این وسعت دید و اعتدال است که مایه بقا و استمرار می‏باشد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش اول خطبه‏های جمعه نیز، ضمن تلاوت آیه مبارکه «ولاتخزنی یوم یبعثون یوم لاینفع مال و لابنون…»به بیان اهمیت سلامت قلب از امراض معنوی پرداخت و گفت: «مال و فرزند دو نعمت بزرگ هستند که خداوند متعال به بندگانش ارزانی داشته است، نعمت‏هایی که در مشکلات دنیا به آنها مراجعه می‏کنیم و برای دفاع از اموال و فرزندان خود را به خطر می‏اندازیم؛ حتی در حدیث آمده است: کسی که به خاطر دفاع از مالش یا اهل و عیالش کشته شود شهید است.»

دوستی و محبت با مال و فرزند ناجایز نیست بلکه آنچه ناجایز است آن است که محبت مال و فرزند از محبت خدا و رسولش بیشتر شود، محبتی که مانع انجام احکام و اوامر الهی شود حرام است. این چنین مال و فرزندی فتنه و دشمن معرفی شده است.

مولانا عبدالحمید در توضیح آیه گفت: این آیه قسمتی از دعای حضرت ابراهیم علیه السلام است که فرمود: خدایا مرا در روز قیامت رسوا نفرما، آن روزی که نه مال سود می‏بخشد و نه فرزندان و تنها چیزی که فایده خواهد داد قلب سالم است.

آری انسانی که بدون ایمان از دنیا رفته است دوست دارد تمام کره زمین را از طلا پر کند و چند برابر آن را برای نجات خویش، تقدیم خداوند نماید، اما هرگز از او پذیرفته نمی‏شود و در واقع ندارد که بدهد. فرزندان نیز نه تنها در آن روز فایده‏ای نمی‏بخشند بلکه در آن روز فرزند از پدر و پدر از فرزند فرار می‏کند و هر کدام آرزو می‏کند همه به جهنم بروند و تنها خودش نجات یابد.

خطیب مسجد مکی ادامه داد: تنها چیز سودمند در آن روز سخت، فقط قلب سالم است، قلبی که از کفر و شرک و نفاق و معصیت و گناه پاک و سالم باشد. بسیاری از انسانها ظاهراً خیلی خوب و صالح‏اند اما قلبهای‏شان مریض است. مرضی مانند تکبر در هر دلی باشد مانع از رستگاری و نجات می‏شود، هر چند که فرد نمازگزار و عبادت‏گزار باشد، شیطان هزاران سال بندگی کرد تا جایی که همنشین فرشتگان شد. اما خداوند با یک امتحان، مرض کبر درونی‏اش را آشکار ساخت و شیطان با تکبر خداوند را نافرمانی کرد و بدبخت شد.

مولانا عبدالحمید خاطرنشان کرد: هر کس بر خلاف نص، قیاس کند و به دنبال عقل برود در ردیف شیطان قرار می‏گیرد. باید دانست که تمامی دستورات قرآن دارای حکمت‏اند اگر چه ما پی نبریم و باید از قرآن پیروی کنیم.

مولانا افزود: اگر ذره‏ای تکبر در دل کسی باشد به بهشت نمی‏رود. با این گفته‏ها که من فرزند فلانی‏ام، من ریش‏سفید قوم هستم، یا مولوی و دکتر و مهندس هستم، همه اینها نشانه‏های تکبراند. ما هر چه نعمت و فضل داریم همه از نعمتها و احسانات الهی‏اند و باید به او بنازیم و حب خدا و رسول و دین و صالحان را در دل جای دهیم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: