اسكناس نويسي – مرگ بر ديكتاتور

2hezari

Advertisements

3 پاسخ

 1. اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَه عجب كار خفني !!!!!!

 2. سلام دوستان

  ميبينم نارفيقاي بسيجي و لباس شخصيمون بعد از كشتار گسترده توي يك ماه گذشته كمي وقتشون آزاد شده و دوباره به دنياي مجاري روي آوردن.

  بعد نيست كمي هم از خاطرات اين يك ماهه واسه مون تعريف كنيد تا به ابعاد ناشناخته تون بيشتر پي ببريم.

  كدومتون ندا رو كشت؟

  ميگن سهراب رو رئيستون از روي مسجد بهش تير زده ! درسته؟ رئيستون بوده يا معاونش؟

  توي سردخونه هاي موارد خوراكي چندتا جسد قايم كردين؟

  نكنه به عنوان ميان وعده ازشون ارتزاق ميكنيد كه به خونواده هاشون تحويل نميدين؟

  با اون دانشجو خوشگله توي زيرزمين وزارت كشور چكار كردي ناقلا؟

  البته نيازي هم نيست بگي چون احتمالا اونقد مستهجن باشه كه نشه نشونش داد. خودمون ديگه ميدونيم كه تركيب اعتقاد اسلامي و جنون جنسي از شماها چه جونورايي ساخته.

  راستي خيلي مواظب خودتون باشيد چون چهره و گزارش شاهكاراتون داره ميره روي نت.

  اون جوجو بسيجي هم كه واسه بنده ابراز دلتنگي كرده بهتره بره همون تفاله هاي اسلام آنلاين رو به دندون بكشه.

  شماها كه اينقد به دور ريز ديگران علاقه مندين بد نيست يه سر به آشغالي سر كوچه ها بزنين.

  به اين تفكر آزادم بگم كه:

  نفست طلا شعرت حرف نداشت نشون به اين نشون كه شهرام (اون يكي جوجو بسيجي) رو حسابي سوزونده.

 3. بسیار مهم: لطفا در وبلاگتان قرار دهید و با ایمیل برای همه بفرستید

  طرح ملّی اسکناس نویسی

  فهرست)

  1. مقدمه

  2. محدودیت رسانه ای و راههای رفع آن

  3. اسکناس نویسی

  3. 1. مزایا و قابلیت ها

  3. 2. ایرادهای منتقدان و پاسخ به آنها

  3. 3. نکاتی که باید در اسکناس نویسی رعایت کرد

  3. 4. شعارهای برگزیده

  4. چند نکتۀ فرعی

  بسیار مهم و فوری: متن زیر را که با همفکری چند تن از نخبگان دلسوز تهیه شده حتماً تا پایان به دقت بخوانید و آن را برای همۀ دوستان ارسال کنید و موضوعات مطرح شده در آن را با کسانی که ایمیل ندارند به هر طریق که می توانید مطرح کنید.

  میرحسین موسوی:

  (ـ) می خواهند رضایت مردم را پشتوانۀ کار خلاف قانون خود قرار دهند… و این چیزی است که ما نمیتوانیم به آن تن بدهیم و حق ماست که در سطح ملی بگوییم که اتفاقی که افتاده اتفاق بدی بوده است… این وضعیت وقتی می تواند در کشور پایدار شود که آنها بتوانند مردم را، به خصوص نیروهای متدیّن جامعه را راضی و قانع کنند که همه چیز مطابق قانون اتفاق افتاده و مسئله ای نیست… این همان چیزی است که ما باید راجع به آن تبلیغ بکنیم… هر کس باید با ابتکار خودش کاری انجام دهد.

  (ـ) اگر از ابتکارات و ابداعات جوانان خودمان استفاده کنیم و به خلاقیت افراد در هر جایی که هستند تکیه کنیم، می توانیم مقداری این خلأ را پر کنیم.

  (ـ) فکر این رنگ سبزی که ما انتخاب کردیم از داخل مردم به سمت ما آمد… در یکی از سفرها یک جوان ۱۸-۱۹ ساله پیشنهاد کرد و با پیشنهاد او یک شال سبز به گردن ما انداختند.

  (ـ) ادارۀ فضا در مدت یک ماه آینده یکی از دشوارترین قسمت های این مسیری است که ما در آن افتاده ایم… هر چقدر جو تند و بد بشود نباید از این آرمان ها و اخلاقی که به آن اعتقاد داریم دست برداریم، حتی اگر به خاطر آن قربانی بشویم، این نکته مهمی است.

  (بخشی از سخنان مهندس موسوی در جمع اعضای انجمن اسلامی مدرسان دانشگاه های ایران)

  همان طور که مهندس موسوی در بیانیۀ اخیر خود اشاره کرده است، حال که هواخواهان اصلاح و تغییر و تحوّل، رسانه ای ندارند و رسانه ای که از پول این مردم اداره میشود تبدیل به بلندگوی دستی اقلیّتی تنگ نظر و انحصارطلب شده که نه تنها بسیاری از واقعیّات را پنهان میکند بلکه اصلا تصویر وارونه ای از وضع ایران و جهان به دست میدهد، باید قوّۀ ابتکار را به جریان انداخت و از راههایی مسالمت آمیز و کم هزینه والبته مؤثر دست به روشنگری زد و صدای خود را به گوش همگان رساند.

  در حالت ایده آل هر شخص، گروه، یا حزبی که اصول اولیۀ جامعۀ انسانی و مدنی را پذیرفته باشد باید بتواند برای خود بدون هیچ گونه محدودیّتی (یعنی تا جایی که آزادی و حقوق دیگران را نقض نکند) هر رسانه ای که میخواهد (اعم از روزنامه، سایت، شبکۀ رادیویی، تلویزیونی، ماهواره ای و…) داشته باشد. اما در جامعه ای مثل ما که برای برخی حتی حق حیات هم قائل نمیشوند و عدّه ای خود را قیّم و ولی همه چیز مردم میدانند، نباید عمر را در انتظار چنین ایده آلی هدر داد و دست روی دست گذاشت. باید راه نوی برای بیان نظر، انتقاد(از هر کس)، گله، اظهار همدلی، همدردی، و.. ابداع کرد. قصد ما هم در اینجا ارائۀ چنین راهی است. این راه باید لااقل دارای ویژگیهای زیر باشد:

  1. قابلیت عمومیت یافتن داشته باشد؛ به این معنا که هر کس از هر طبقۀ اجتماعی و گروه سنی و با هر سطح تحصیلات بتواند با کمترین امکانات در این کار مشارکت کند و به تعبیر ایّام انتخابات «هر شهروند یک ستاد» باشد. از طرف دیگر دایرۀ مخاطبان آن به گستردگی مخاطبان فعلی صداوسیما باشد تا با کج نمایی ها، دروغها، اغراقها، مداحی ها، چاپلوسی ها، بت سازیها، اجحافها، تحریفها، سانسورها، و سایر فعالیتهای رسانۀ به اصطلاح ملی (میلی) که ظالمانه تصویر و تصوری غلط از وضعیت گذشته، حال وآینده ایران و جهان به مردم میدهد در سطح گسترده و کشوری مقابله کند. هم دانشجوی نخبه ای که اهل اینترنت حرفه ای است و هم آن روستایی ساده دلی که روی اینترنت را هم ندیده است باید بتوانند در این کار سهیم باشند. اگر واقع بینانه نظر کنیم، به غیر از کسانی که از طریق روزنامه یا اینترنت ِ بی فیلتر و یا شبکه های رادیویی و ماهواره ای خارجی پیگیر اخبار روز هستند (یعنی 10 تا 15 درصد مردم)، بقیه غالبا تصویر خود از ایران و جهان را از همین صداوسیمای اسلامی دروغگو(!) میگیرند، و همین تصویر ذهنی است که تا زمانی که اصلاح نشده نمیتوان تحولی اساسی را در ایران انتظار داشت.

  2. راه مورد نظر باید حتی الامکان کم هزینه باشد؛ یعنی افراد به خاطر مشارکت در آن کمترین هزینۀ مالی، آبرویی، حیثیتی، جانی، و… را بپردازند و از طرف دیگر به سرمایه و امکانات گروهی و حزبی نیاز نداشته باشد.

  3. ابزارهای آن تحت کنترل نهادهای حکومتی نباشد تا نتوانند با آن برخورد کنند یا مانعی سر راه آن ایجاد کنند (مثل اس ام اس ها که شب انتخابات به محض احساس خطر آن را بستند).

  4. حتی الامکان کاری خلاف قانون نباشد. درست است که در مملکت ما صاحبان قدرت قوانین را به سود خودشان تفسیر و از آنها سوءاستفاده میکنند ــ و این خود مجوّز اخلاقی ِ تمرّد از قانون و جواز نافرمانی مدنی است ــ اما باید حتی الامکان کاری نکرد که بهانه به دست کسی دهد.

  5. این قابلیت در آن باشد که در جامعه موج ایجاد کند.

  6. آرمان گرایانه و خیال پردازانه نباشد.

  با این اوصاف باید چه کنیم؟

  به نظر میرسد که سه راه زیر، هم 6ویژگی فوق را دارد، و هم ویژگیهای دیگری که آنها را به عملی ترین و مناسب ترین راههای ممکن تبدیل میکند:

  1. تهیه وتوزیع سی دی های روشنگرانه

  2. تهیۀ کلیپ های موبایل

  (در این زمینه تا به حال کارهایی صورت گرفته که باید همچنان ادامه یابد. در تهیۀ سی دی و کلیپ نکته ای که باید در نظر داشت این است که محتوای سی دی ها و کلیپها چنان جالب و جذاب باشد که خود به خود باعث پخش آن شود؛ یعنی به دست هرکس که رسید با ذوق و شوق آن را به دیگران برساند. علاوه بر این باید در آنها حتی الامکان چیزی وجود نداشته باشد که باعث دافعه باشد تا طیف مخاطبان آن تا حد ممکن گسترده تر شود و طرفداران رقیب را هم شامل شود. یکی از نکاتی که در مورد همۀ انسانها صادق است این است که هر کس از حکومتی ظلمی را مشاهده و لمس کند و به این سبب انسانیتش به جوش آید، هر قدر هم به آن حکومت دلبستگی داشته باشد، خواه ناخواه نمیتواند در اعماق دلش آن ظلم را از یاد ببرد؛ لذا چنین چیزی میتواند تمام توجیهات شخص برای پایبندی به آن حکومت را فروبریزد و دیگر نیازی به استدلال و برهان و بحث ندارد. به گفتۀ حضرت علی «حکومت با کفر باقی میماند ولی با ظلم نه». فقط میماند رساندن خبر بعضی از این ظلم ها به آستانۀ آگاهی افراد، که با وجود امکانات امروز کار چندان مشکلی نیست. بر روی سایتyoutube و سایت های دیگر کلیپ های بسیار جالب و روشنگری وجود دارد که هر کس امکان دانلود آنها را دارد باید از طریق موبایل و بلوتوث برای اطرافیان خود و نیز در مکان های عمومی که امکان ردیابی وجود ندارد ( مترو، اتوبوس، مدرسه، دانشگاه، مسجد، حرمها و امامزاده ها) حقایق را به دیگران منتقل کند.

  اما راه سوم که از همه سهلتر، ساده تر، پرمخاطب تر، و ایمن تر است، اسکناس نویسی است، یعنی استفاده از اسکناس به عنوان تابلوی اطلاع رسانی، شعارنویسی و بیان انتقادات. این راه مزایایی دارد که فقط چند نمونه از آنها را ذکر میکنیم:

  ــ گستردگی اسکناس لااقل به اندازۀ گستردگی صداوسیماست اگر نگوییم بیشتر است.

  ــ خود به خود پخش میشود، حتی به دست حامیان و هواداران حکومت.

  ــ بدون هیچ هزینه ای شهر به شهر و روستا به روستا به همه جای ایران حتی دورافتاده ترین نقاط میرود و بدون هیچ مانع و سدّی به درون خصوصی ترین حوزۀ زندگی افراد نفوذ میکند و حتی پدران و مادران تنگ نظر هم نمیتوانند مانع رسیدن پیام ما به فرزندان این سرزمین شوند.

  ــ مثل اس ام اس و سایت و روزنامه و شبکۀ ماهواره ای نیست که نهادهای حکومتی بتوانند آن را مسدود، فیلتر، یا توقیف کنند و یا به صورت سیستماتیک روی آن پارازیت بیندازند.

  ــ شیوع آن در کل ایران یکنواخت است، و دایرۀ مخاطبان آن همۀ اقشار را در بر میگیرد، برخلاف روزنامه ها، سایتها و… که نه همه به آنها دسترسی دارند و نه گستردگی اش در همه جای ایران به یک اندازه است. اکثر روستاهای ما از روزنامه و اینترنت محروم اند. یکی از مشکلات کشور ما این است که در آن یک عدّه (یعنی نخبگان، دانشجویان، و..) به خاطر دسترسی نسبتاً خوب به امکانات، زیاد میدانند، و عدّه ای دیگر به خاطر کمبود امکانات، در باب مسائل سیاسی یا هیچ نمیدانند یا خیلی کم اطلاع اند، و همین باعث میشود شکاف عظیمی بین فهم آنها از اوضاع کشور و در نتیجه بین تصمیمات شان وجود داشته باشد. این طرح میتواند تا حد زیادی این مشکل را مرتفع و این شکاف را پر کند.

  ــ این کار وقتی به صورت گسترده و موجوار شایع شود امکان ردیابی و شناسایی وجود ندارد و کاملا ایمن است. کسی به خاطر آن گیر نمی افتد که باتوم بخورد، اسپری فلفل استنشاق کند، دستگیر و شکنجه شود، مورد تجاوز قرار گیرد، توبۀ اجباری کند و به ارتباط با بیکانگان اعتراف شود! هرچند ما آماده ایم برای تحقّق آزادی، عدالت، کرامت انسانی، معنویت، دموکراسی و پیشرفت هر بلایی را به جان بخریم (به قول ندا آقاسلطان نهایتش یک گلوله بیشتر نیست).

  ــ فعالیت وقتگیری نیست و تقریبا هیچ هزینه ای بر نمی دارد.

  ــ از جهت آزادی بیان، قابلیت آن بیشتر از روزنامه و سایت و.. است، چون نه ممیّزی دارد و نه کسی آنرا سانسور میکند. ما به خلاف صاحبان نامشروع قدرت مردم را محرم میدانیم و به جز اسرار نظامی هیچ چیزی را شایستۀ مخفی ماندن از مردم نمیدانیم. می توان صریح ترین گله ها و انتقادات از بالاترین مقام رسمی مملکت و نهادهای هیتلرمنش و خشونت روش را به روشنی تمام بیان کرد و بت های موهومی را که با تبلیغات رسانه های حکومتی تراشیده شده درهم شکست و حقایق ناگفته را به گوش مردم رساند. هر جا حکومتی چیزی را از مردم پنهان میکند یک جای کارش می لنگد و ریگی به کفش دارد.

  ــ همه میتوانند در این کار به راحتی شرکت کنند.

  ــ بر خلاف تجمع و راهپیمایی لزومی ندارد جمعیت میلیونی به این کار بپردازند، کافی است تعدادی انسان باذوق و بلندهمت به طور مداوم این کار را ادامه دهند. تصور کنید 10 هزار نفر در کل کشور هر روز بر روی اسکناسهایی که به دستشان میرسد پیامی پرمحتوا بنویسند. اگر هر نفر روزانه فقط بر روی 2 اسکناس بنویسد واین کار فقط 6 ماه تداوم داشته باشد، مجموعا بر روی 3 میلیون و 600 هزار اسکناس پیام نوشته میشود. اگر هر اسکناس در طول کل عمر مفید خودش در دست 2 هزار نفر دست به دست شود، و از این 2 هزار نفر حداقل پانصد نفر مطلب نوشته شده بر روی آنرا بخوانند، عدد یک میلیارد و 800 میلیون بدست می آید که یعنی هر یک از 74 میلیون جمعیت ایران تقریبا 24 بار این پیامها را خوانده است. اگر تعداد افرادی که به نوشتن بر روی اسکناسها همت میگمارند به جای 10 هزار نفر پنجاه هزار نفر باشد، هر ایرانی به طور متوسط حدودا 120 بار چنین پیامهایی را خواهد خواند، و اگر به جای 6 ماه 4 سال مداوم این کار ادامه پیدا کند هر ایرانی 960 بار از این قبیل پیامها خوانده است (خودتان حساب کنید تا مطمئن شوید).

  به عنوان مثال فرض کنید یک نفر در طول 4 سال نه 960 بار بلکه فقط 100 بار بخواند:

  » آیا میدانید صداوسیما روزانه چند دروغ به خورد ما میدهد؟» یا بخواند » درود به شرفِ آیت ا… جوادی و مکارم که به این دولت نامشروع تبریک نگفتند»،

  فکر میکنید چنین شخصی در اعتماد به صداوسیما تجدیدنظر نمیکند، یا لااقل سؤالی در مورد مشروعیّت این دولت برای او ایجاد نمیشود؟ (تازه طبق تجربۀ دوستان هر نفر به طور متوسط روزانه بیش از پنج اسکناس مبادله میکند و این کل اعداد بالا را چند برابر میکند)

  شاید چهار ایراد مهم به این طرح ملی و همگانی گرفته شود:

  1. اسکناس ها سرمایۀ ملی همۀ ما ایرانی هاست و این کار ضرر زدن به این سرمایه است. بنابراین این کار اگر غیرقانونی هم نباشد لااقل خلاف اخلاق است.

  2. نهادهای حکومتی در صورت گسترده شدن این طرح بیکار نخواهند نشست و اقدامی خواهند کرد.

  3. ممکن است مخالفان هم، علاوه بر خط زدن و محو این شعارها و پیام ها، شروع به نوشتن مطالب عکس بکنند و اثر طرح عملا خنثی شود.

  4. اصلا این طرح عملی نیست.

  جواب اشکال اول) مگر صداوسیما سرمایۀ ملّی نیست و از پول من و شما اداره نمیشود که با آن هر دروغی را که میخواهند به خورد من و شما و مردم بیچاره میدهند. تحریف و وارونه نشان دادن واقعیّات ایران و جهان و توهین به شعور بیش از 74 میلیون انسان ضرر زدن به سرمایۀ ملّی و نقض سیستماتیک حقوق بشر نیست که حال اگر انسانهایی به خاطر انحصار رسانه ای موجود و کوتاه شدن دستشان از همه جا بخواهند از اسکناس به عنوان رسانۀ خود استفاده کنند ملامت شوند؟! از طرف دیگر میتوان پذیرفت که هرگاه در جامعه نوعی عدم تعادل بروز کند( و چه کسی حاضر است بگوید وضع جامعۀ ما از هر جهت و به خصوص از جهت رسانه ای متعادل است) چارۀ این عدم تعادل نوعی عدم تعادل از آن طرف قضیه است. حال که سرکوب و سانسور و فیلتر و ممیّزی و… در جامعۀ ما به حد تهوّع و تنفّر رسیده، باید اخلاقی بودن یا نبودن کارها را با این موقعیت جدید سنجید نه نسبت به وقتی که جامعه در حالت عادی است و همه چیز سر جای خودش است. دیکتاتورها را تنها با نافرمانی مدنی (و البته بدون خشونت) میتوان سر جایشان نشاند.

  جواب اشکال دوم) نهادهای حکومتی ــ به گفتۀ امام ــ «هیچ غلطی نمیتوانند بکنند». میخواهند چه کنند؟ بگویند بانکها اسکناسهایی را که دارای نوشته باشد نمی پذیرند، یا مثلا از طریق اثر انگشت کسی را شناسایی کنند؟ خوب فکر کنید! وقتی این حرکت تبدیل به موج شود چطور میخواهند ومیتوانند جلوی آنرا بگیرند؟

  جواب اشکال سوم) دو جواب به اشکال سوم میتوان داد: اولا طبق نکته ای که روانشناسان در «روانشناسی ِ اقلیّت» میگویند وقتی عده ای در جامعه ای در اقلیّت و انزوا قرار بگیرند یا مورد بیعدالتی و ستم واقع شوند، انگیزۀ بسیار بیشتری برای فعّالیت اجتماعی دارند، و این یعنی رقیب چون خود را پیروز میداند میل چندانی به حرکت و جنب و جوش ندارد. لذا نگران بی اثر شدن این کار نباشید. شاید تعدادی از برادرانی که همیشه احساس وظیفه میکنند دست به فعّالیت عکس بزنند ولی ممطمئن باشید تعدادشان به یکصدم ما هم نخواهد رسید؛ چون هیچ یک از آنها باورشان نمیشود که این حرکت نتیجه ای خواهد داشت. ثانیا با فرض فعالیت تعدادی از این قبیل افراد، بالاخره اکثر اسکناسها سانسورنشده باقی میمانند و دست به دست میگردند و پیام ما را به گوش همه میرسانند.

  جواب اشکال چهارم) این طرح عملی است فقط به 2 شرط:

  اول اینکه شما هم کمر همت ببندید و به این موج بپیوندید و از همین امشب قلم بردارید و شروع کنید. رساندن تعداد به 10 هزار نفر یا پنجاه هزار نفر هیچ کاری ندارد. اگر شما هم مثل کسی که این ایمیل را برای شما و دیگران فرستاده آنرا برای هر تعداد از دوستانتان که میتوانید بفرستید، این زنجیره شاخه به شاخه و شبکه وار در کل کشور پیش میرود و گسترده میشود. فاکتور موفقیت این است که همه هدف را در نظر بگیرند و کسی لحظه ای هم شک نکند. نفر قبلی شک نکرده که شما حالا دارید این ایمیل را میخوانید، پس شما هم این زنجیره را تکمیل کنید.

  شرط دوم وحدت محتوای شعارها و پیامهاست. به این معنا که مطالبی که بر روی اسکناسها نوشته میشود باید مضامین واحدی را به مخاطب انتقال دهد تا کم کم ذهن او را به پرسش وادارد و برای او سؤال ایجاد کند. برای این منظور تعدادی از مضامین اصلی که مناسب نوشتن بر روی اسکناسهاست در انتهای این متن آمده است. البته اینها نمونه است و هر کس میتواند به ابتکار و سلیقۀ خودش هر پیام و شعار مناسبی را با هر تعبیری که مناسب می بیند بنویسد ولی بهتر است برای حفظ هماهنگی و انسجام، همین مضامین، و حتی الامکان با همین تعابیر نوشته شود.

  در نوشتن شعارها و پیامها چند نکتۀ بسیار مهم را باید رعایت کرد تا کار نتیجه بخش باشد و وقت و انرژی مان را بیهوده هدر ندهیم:

  1. مطالب را با خط خوش و خوانا بنویسید (ننوشتن بهتر از بد نوشتن است).

  2. ترجیحا از رواننویس خوشرنگ یا ماژیکهای نازک مخصوص سی دی و یا خودکارهای پررنگ استفاده کنید.( و ترجیحا سبز پررنگ)

  3. در نوشتن فرقی بین اسکناس ریز و درشت نیست؛ از این لحاظ ارزش اسکناس 50 تومانی و پنج هزار تومانی یکسان است.

  4. بر روی قسمتی از اسکناس بنویسید که زمینۀ سفید دارد تا کاملا به چشم بیاید.

  5. روی هر اسکناس آنقدر ننویسید که در نگاه اول زیاد غیرعادی و شلوغ به نظر برسد و نتوانید آنرا به کسی بدهید. حداکثر دو جای اسکناس را بنویسید و آنهم طوری باشد که بتوانید آنرا براحتی به هر کس بدهید.

  6. هر دو روی اسکناس را بنویسید، که این حجم کل کار و تأثیرگذاری آن را 2 برابر می کند. اگر اسکناس را به کسی می دهید که اطمینانی از موضع سیاسی اش ندارید آن را طوری تا بزنید که شعارها پیدا نباشد.

  7. درشت بنویسید تا خط زدن نوشته ها راحت نباشد.

  8. از هر فرصت و فراغتی برای نوشتن روی اسکناسها استفاده کنید و سعی کنید هر شب ( با صرف چند دقیقه وقت) تعدادی اسکناس برای فردا آماده کنید تا حتی الامکان اسکناس ننوشته به کسی ندهید (میتوانید وقتهای مردۀ خودتان را به این کار اختصاص دهید). همچنین میتوانید یک قلم همراه خود داشته باشید تا هرجا لازم شد برای این کار از آن استفاده کنید. هیچ اسکناسی را ننوشته باقی نگذارید.

  9. مهم همّت بلند و تداوم کار است. این کار باید از این به بعد جزء کارهای روزانۀ ما قرار گیرد و مثل غذاخوردن به آن عادت کنیم تا نتیجۀ کامل داشته باشد. ما به دنبال یک هدف بلندمدت هستیم که نتیجۀ آن هم ماندگار است. نکند به گمان اینکه این کار اثر آنی و فوری ندارد سُست شویم. قصد ما این نیست که جریان ناعادلانۀ انتخابات را برگردانیم، چون با توجّه به اوضاع فعلی کار ناممکنی است. ما می خواهیم مردم را آگاه کنیم، زیرا همین آگاهی درمان تمام بیماری های فرهنگی و سیاسی کشور ماست. میگویند «ملت آگاهند» اما در حقیقت از آگاه شدن ملّت میترسند، و شاهد ِآن اینکه با بستن سایتها و روزنامه ها و دستگیری روزنامه نگاران و خبرنگارانی که میخواهند مردم را از واقعیّات جاری کشور آگاه کنند، و نیز با ممنوع کردن ماهواره، مانع گردش آزاد اطلاعات میشوند. رمز پیروزی ما آگاه شدن مردم است. ما میخواهیم اعتراض مدنی خود را به گوش تک تک مردم و صاحبان قدرت برسانیم. برای این کار به سه عامل زمان، پشتکار، و حوصله نیاز داریم.

  اما شعارها و پیامهایی که مناسب طرح بر روی اسکناس هاست. اول بهتر است چند نکتۀ لازم دربارۀ آنها گفته شود:

  ــ جملات باید حتی الامکان کوتاه و در صورت امکان شعرگونه باشد؛ مثلا » رأی ما کجا رفت؟» یا «مرگ بر طالبان / چه کابل چه تهران» یا » خونی که در رگ ماست/هدیه به ملت ماست».

  ــ کاملا صریح و رسا باشد.

  ــ همه فهم باشد، یعنی چه شهری چه روستایی، چه دانشجو چه غیردانشجو، چه مذهبی چه غیرمذهبی، و چه فقیر و چه توانگر، حتی الامکان همه آنرا بفهمند.

  ــ نکته دار و تأمل برانگیز باشد. یعنی صِرف فحّاشی و توهین و هتّاکی و عقده گشایی نباشد تا دافعه ای در ذهن مخاطب ایجاد نکند و ذهن او را به کار بیاندازد. به همین دلیل بهتر است حتی الامکان از کلمۀ مرگ استفاده نشود.( مگر در مورد «مرگ بر دیکتاتور» که در واقع «مرگ بر دیکتاتوری» است).

  ــ سه دسته مسائل باید بر روی اسکناسها مطرح شود:

  1. در درجۀ اول اعلام نارضایتی از نحوۀ برگزاری انتخابات، نتیجۀ آن، برخورد رضاخانی با اعتراضها، افشای جنایات نهادهای اطلاعاتی، نظامی، و شبه نظامی در وقایع اخیر، و زنده نگه داشتن یاد کشته ها و آسیب دیدگان و مظلومان.

  2. مشکلات ریشه ای و بیماری های مزمن سیاسی- فرهنگی کشور مثل استبدادی بودن نوع حکومت، وجود سانسور و محدودیت رسانه ای، اسلام متحجّرانۀ و طالبانی ِسران نظام، نبود آزادی، اقتصاد ویران، دیکتاتوری، اشتباهات اساسی سی سالۀ اخیر، حکومتی بودن صداوسیما و دروغگویی های آن، تضییع حقوق اقلیتها، اشکالات قانون اساسی، تصور نادرستی که از جهان و کشورهای دیگر القا میشود، توهم توطئه، دشمن سازی و دشمن تراشی بیهوده و..

  3. مسائل روزمره ای که به صورت وارونه در رسانه های حکومتی مطرح میشود یا اصلا مطرح نمیشود (مثل قتل ندا آقاسلطان توسط یک بسیجی که در خبرهای صداوسیما هیچ حرفی از بسیج به میان نیامد، یا شکنجه ها و تجاوز به بازداشت شدگان).

  تا مدتی باید مسائل دستۀ اوّل را در اولویت قرار داد و وقتی احساس شد به اندازۀ کافی در این زمینه آگاهی بخشی صورت گرفته باید بیشترین حجم کار را به مسائل دستۀ دوم اختصاص داد، چون مسائل دستۀ اول و سوم هم ناشی از آنهاست.

  دسته بندی پیامها و شعارها)

  شعارها و پیام های زیر با همفکری گروهی از فعالان و نخبگان سیاسی گردآوری یا ابداع شده و مورد توافق قرار گرفته است. چون تعداد عبارات زیر زیاد است و همه نمیتوانند همۀ آنها را بنویسند، بهتر است شما هم از بین آنها چند پیام (حداکثر 10 پیام) را انتخاب کنید و فقط همان ها را بنویسید. به این ترتیب همۀ مطالب زیر بر روی اسکناس ها خواهد آمد. اگر کسی با محتوای شعاری مشکل دارد اجباری به نوشتن آن نیست.

  مهم: سعی کنید شعارهای مربوط به صداوسیما را زیاد بنویسید، یعنی از هر 2 شعاری که بر روی یک پول مینویسید یکی مربوط به صداوسیما باشد، چون باید پایۀ پوشالی اعتماد مردم به صداوسیما فروبریزد تا ذهنیت آنها تغییر کند. درد دروغ های صداوسیما کمتر از رنج روحی جنایات بازداشتگاهها نیست.

  1ــ انتخابات و فجایع بعد از آن

  ــ رأی ما کجا رفت؟ (ننویسید «رأی من کجا رفت» یا «رأی من کجاست»؛ به انگلیسی هم ننویسید)

  ــ از یاد نمی بریم که رأی مان را دزدیدند

  ــ در کشور ما میزان رأی رهبر است نه مردم!

  ــ میزان، رأی ِملت بود!

  ــ رأی ما رو دزدیدن / دارند باهاش پُز میدن

  ــ توجّه: برای یافتن آراء گمشدۀ خود به زیرزمین شورای نگهبان مراجعه کنید!

  ــ توجّه: برای یافتن آراء گمشدۀ خود به زیرزمین بیت رهبری مراجعه کنید!

  ــ فکر می کردیم فقط زمان شاه انتخابات فرمایشی برگزار میشده!

  ــ با تقلب انتخاب / با شکنجه اعتراف

  ــ جنبش سبز بیدار است

  ــ یاحسین میرحسین

  ــ درود به شرف آیت ا… جوادی و مکارم که به این دولت نامشروع تبریک نگفتند

  ــ اگر احمدی نژاد صداقت داشت چرا از دزدهای جناح خودش حرفی نزد؟!

  ــ کودکان ما دروغ گفتن را از رئیس جمهورمان یاد گرفته اند

  ــ بابا، اگه دروغ بده چرا رئیس جمهور اینقدر دروغ میگه؟!

  ــ ادب از که آموختی از احمدی نژاد!

  ــ دروغ از که آموختی از احمدی نژاد!

  ــ احمدی نژاد قیمت گوجه را نمیتواند کنترل کند میخواهد جهان را مدیریت کند

  ــ آقای خامنه ای! احمدی نژاد یک میلیارد گم شده را چه کرد؟

  ــ چرا به دولت احمدی نژاد میگویند دولت نظامیان؟

  ــ حکومت نظامی چیست؟ حضور سپاه در دولت احمدی نژاد

  ــ آقای احمدی نژاد، کاپشن چینی را باور کنیم یا هواپیمای اختصاصی را؟

  ــ آشوبگر آن رهبری است که بسیج و سپاه با چراغ سبز او اعتراض آرام مردم را به خاک و خون کشیدند

  ــ سپاه جنایت میکند / رهبر حمایت میکند

  ــ بستن روزنامه ها = ترس از آگاه شدن مردم

  ــ فیلترکردن سایتهای سیاسی= ترس از آگاه شدن مردم

  ــ آقای خامنه ای! خون مظلومانی مثل ندا پایه های حکومت دیکتاتوری شما را سُست تر میکند

  ــ قتل ندا آقاسلطان کار بسیج بود و خون او بر گردن رهبری است

  ــ چنگیز بخواب که بسیج و سپاه بیدارند و راهت را ادامه میدهند!

  ــ بسیجی ِواقعی / همت بود و باکری، نه این وحشی های خونریز

  ــ بسیج مدرسۀ عشق بود، و حالا قتلگاه ندا آقاسلطان

  ــ هیتلر بخواب که رهبر ما بیدار است و راهت را ادامه میدهد!

  ــ آقای خامنه ای! تا به حال در آیینۀ اعمالت نگاه کرده ای تا چهرۀ زیبای هیتلر را ببینی؟!

  ــ یادمان باشد نه خمینی معصوم بود نه خامنه ای

  ــ تذکر مهم: نه خمینی معصوم بود نه خامنه ای

  ــ اگر ساواک نیست، سپاه و بسیج و اطلاعات که هست!

  ــ درود بر ارتش میهن پرست، ننگ بر سپاه باتوم به دست

  ــ ارتش برادر ماست، نه سپاه که دستش به خون عزیزان وطن آلوده شده

  ــ آیا میدانید فقط در تهران 69 نفر از معترضان به انتخابات به دست بسیج و سپاه کشته شدند

  ــ به یاد ندا آقا سلطان و سهراب اعرابی که خون شان در راه پاسداری از رأی شان ریخته شد

  ــ 18 تیر سالروز قلع و قمح دانشجویان معترض به دست بسیجیان مخلص تسلیت باد

  ــ چرا بسیجی هایی که کوی دانشگاه را به خاک و خون کشیدند هنوز آزادانه جنایت می کنند؟

  ــ فقط در بازداشتگاه کهریزک نبود که به دختران و پسران ما تجاوز جنسی کردند

  ــ به یاد ترانه موسوی دختر زیبا و معصومی که در زندان مورد تجاوز مأموران سپاه قرار گرفت

  ــ بازداشتگاه های غیرقانونی و مخوف سپاه را تعطیل کنید

  ــ مرتضوی دادستان تهران= جنایتکاری در لباس قاضی

  ــ خامنه ای قاتله، ولایتش باطله

  ــ شکنجه گاه کهریزک= سند جنایت نظام مقدس جمهوری اسلامی

  ــ قابل توجه نخبگان عزیز: زندان اوین دانشجو می پذیرد!

  ــ فکر میکردیم فقط زمان شاه در بازجویی شکنجه میکردند

  ــ کجای دنیا مثل ایران در بازداشتگاه ها به جوانان معترض تجاوز جنسی می کنند؟!

  ــ درود به شرف کروبی که جنایات بازداشتگاه کهریزک را افشا کرد

  ــ تا کی به این دادگاه نمایشی و اعترافات تحت فشار بخندیم؟!

  ــ اعترافات نمایشی فقط آبروی نظام را برد، چیزی از ارزش اصلاح طلبان کم نکرد

  ــ حنای اعترافات اجباری دیگر برای ما رنگی ندارد. امضا: ملت ایران

  ــ با این دادگاه نمایشی میخواهند اصلاح طلبان را در چشم مردم خراب کنند

  ــ با این دادگاه نمایشی موسوی از چشم ما نمی افتد، یاحسین/ میرحسین

  ــ دلسوزان ایران زمین: هاشمی، خاتمی، موسوی، کروبی

  2ــ موضوعات اساسی و بلند مدت

  نوع حکومت ما)

  ــ 30 سال پیش پدران ما به این نظام رأی دادند. حالا نسل عوض شده. باید دوباره همه پرسی برگزار کنند

  ــ واقعا چرا میگویند ولایت فقیه نوعی استبداد دینی است؟

  ــ استبداد همان استبداد است، تاج را بردند و عمامه آوردند

  ــ ولایت فقیه = دیکتاتوری به اسم دین؛ مرگ بر دیکتاتور

  ــ مرگ بر استبداد

  ــ رهبر مادام العمر نه! شورای رهبری آری

  ــ رهبر دیکتاتور نه! شورای رهبری آری!

  ــ مادام العمر بودن رهبری با دموکراسی نمی سازد

  ــ ما رهبر مادام العمر نمیخواهیم

  ــ ما رهبر جناحی نمی خواهیم

  ــ آقای خامنه ای باید برود، نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر

  ــ منتقد ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد

  ــ منتقد ولایت فقیه باشید تا مملکت شما پیشرفت کند

  ــ آیا میدانید طبق رده بندی جهانی آقای خامنه ای ششمین دشمن آزادی بیان است؟

  ــ آیا میدانید طبق رده بندی جهانی ایران اولین زندان خبرنگاران و روزنامه نگاران است؟

  ــ اگر ما رأی میدهیم پس دیگر چرا رهبر باید تنفیذ کند؟!

  ــ تا قانون اساسی اصلاح نشود مشکلات ما حل نمیشود

  ــ اصلاح قانون اساسی خواست ملت ایران است

  ــ ورود روحانیت به حکومت= بدنام شدن دین

  ــ حکومت کردن روحانیت= بدنام کردن دین

  ــ ما روحانی درباری نمیخواهیم

  ــ نماینده های تفکّر طالبان در ایران = مصباح، جنّتی، یزدی، خامنه ای

  ــ آدرس دفتر طالبان در تهران: خیابان پاستور، بیت رهبری

  قم: مؤسسۀ مصباح یزدی

  ــ مرگ بر طالبان / چه کابل چه تهران

  ــ خامنه ای = هیتلر زمانه

  ــ خونی که در رگ ماست / هدیه به ملت ماست

  ــ جمهوری اسلامی باید برود، نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر!

  ــ ما این نظام را برای مردم میخواهیم نه مردم را برای نظام!

  ــ حفظ کرامت مردم از اوجب واجبات است، نه حفظ نظام!

  ــ مملکت را نمیتوانند اداره کنند، گناهش را به گردن دشمن خیالی می اندازند!

  ــ مهدی جان! فعلا نیا تا این حکومت استبدادی سرنگون شود!

  ــ خامنه ای حیا کن / مملکت رو رها کن

  ــ آقای خامنه ای! تا کی میخواهی با همۀ عالم دشمنی کنی؟

  ــ از این پس به جای واژۀ بیگانۀ «ما بی عرضه ایم» بگویید «دشمن توطئه میکند»

  ــ آقای خامنه ای! رابطه با آمریکای مسیحی بهتر از رابطه با روسیه و چین کمونیست است

  ــ آمریکا با حکومت استبداد پرور ما مشکل دارد نه با ملت فرهنگ پرور ما

  ــ نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران

  ــ نیروگاه بوشهر= نماد وابستگی به استکبار کمونیستی شرق

  ــ انرژی هسته ای به چه قیمتی؟ آیا میدانید تحریم ها کل هزینۀ اقتصاد ایران را 20 درصد افزایش داده است؟

  ــ رابطۀ با آمریکا آری، رابطه با ونزوئلا نه!

  ــ فتوای قتل نویسندگان و روشنفکران را مصباح یزدی صادر کرد

  ــ فتوای قتل های زنجیره ای را مصباح یزدی صادر کرد

  ــ از جزئیات اعدام 3 هزار زندانی سیاسی در تابستان 67 چه میدانید؟

  ــ آیا میدانید علّت اصلی کنارگذاشتن آقای منتظری مخالفت او با اعدام دسته جمعی 3هزار زندانی سیاسی در تابستان 67 بود؟

  صداوسیما)

  ــ صداوسیما = امپراتور دروغ و سانسور

  ــ صداوسیما= مروج فرهنگ دروغ و تحریف و سانسور

  ــ به خدا تا ماهواره نخرید نمی فهمید صداوسیما چقدر دروغ می گوید!

  ــ چرا صداوسیمای ما در جهان به امپراطور دروغ معروف شده؟

  ــ به خدا سگِ بی بی سی بر این صداوسیمای دروغگو شرف دارد

  ــ ما بی بی سی را بر بیست وسی حقه باز ترجیح میدهیم

  ــ سانسور خبرها در صداوسیما= ترس از آگاه شدن مردم

  ــ سانسور یعنی دیکتاتورها از آگاه شدن مردم می ترسند!

  ــ یعنی 14 میلیون طرفدار موسوی حق ندارند یک شبکۀ تلویزیونی داشته باشند؟

  ــ قرار نبود در جمهوری اسلامی این همه حقایق را سانسور کنند! مگر مردم محرم نبودند

  ــ آقای خامنه ای! تا کی باید به دروغ های صداوسیمای تحت امرتان بخندیم؟

  ــ هیتلر هم نمیگذاشت در روزنامه ها همۀ حقایق را بنویسند!

  ــ اگر ملت آگاه است چرا ماهواره را ممنوع کرده اید؟

  ــ آزادشدن ماهواره = گردش آزاد اطلاعات

  ــ ممنوعیت ماهواره= ترس از آگاه شدن مردم

  ــ شبکۀ بی بی سی الگوی یک رسانۀ حرفه ای برای رسانه های داخلی دولتی و دروغگو

  شیرینی تلاش خود در به ثمر نشستن این طرح را وقتی می چشید که اوّلین اسکناس نوشته شده توسط دیگران به دست شما برسد

  فراموش نکنید این متن را برای هر کس که میتوانید ارسال کنید، حتی اگر خودتان به هر دلیلی نتوانید به این طرح ملی ملحق شوید؛ چون دیگرانی هستند که مشتاقانه حاضرند برای احقاق خون مظلومانی مثل ندا و ترانه موسوی و محسن روح الامینی و دیگر پاره های تن وطن دست به کار شوند

  نکات فرعی:

  ــ بهتر است تعدادی از شعارها و پیام های فوق را یادداشت کنید تا آنها را فراموش نکنید. یا میتوانید آنها راsave کرده و پرینت بگیرید.

  ــ برای اطلاع رسانی در مورد طرح ها و اقدامات مشابه، و هماهنگ کردن شعارهایی که در آینده باید با توجه به اتفاقات و شرایط جدید پیش آمده بر روی اسکناس ها نوشت، در سایت yahoo یک گروه جدید اینترنتی به نام green_white_red1392@yahoogroups.com ایجاد شده تا بتوان از این به بعد به صورت منسجم و هماهنگ به این کار ادامه داد. شاید شما از اولین کسانی باشید که در این گروه عضو می شوید.(جهت اطلاع دوستانی که آشنایی ندارند) برای عضو شدن در این گروه و دریافت اخبار فعالیت ها کافی است در قسمت بالای سمت چپ صفحۀ اصلی yahoo به قسمت groups بروید و با جستجوی عبارت « green_white_red1392» در کادر search، پس از آمدن نماد و نام گروه، بر روی عبارت join this group کلیک کرده و بقیۀ مراحل را طی کنید تا در گروه عضو شوید. شاید برای تأیید عضویت، یاهو 2 یا 3 بار از شما بخواهد که عبارتی انگلیسی را داخل کادری مخصوص تایپ کنید. این کار برای احراز اطمینان از این است که خود شخص پشت دستگاه کامپیوتر است و درخواست عضویت دارد نه یک نرم افزار کامپیوتری.

  ــ یکی از بهترین کارها برای گسترده شدن فعالیت های اینچنینی و بالا بردن آگاهی مردم این است که هر کس که اندک آشنایی با اینترنت و ایمیل و … دارد، فعالانه با حلقه ای از دوستان خود مرتبط باشد و اخبار مهم، روشنگر، و موثقی را که به دستش میرسد از طریق ایمیل به صورت گروهی برای آنها ارسال کند. باید دیگران را با فیلترشکن، سایتهای ارائه کنندۀ فیلترشکن، سایت های مهم اطلاع رسانی، دانلود فیلم، نحوۀ گذاشتن مطالب بر روی اینترنت، سایت ها و شبکه های اجتماعی موجود در اینترنت (تویتر، فیس بوک، گروه های اینترنتی و..)، نحوۀ عضو شدن در آنها و شگردهای استفاده از آنها آشنا کرد. هنوز بسیاری از دوستان ما نمیدانند که میتوانند با عضو شدن در برخی سایتها و دادن آدرس ایمیل خود، به صورت هفتگی یا روزانه فیلترشکن دریافت کنند. و هستند کسانی که اهل اینترنت هستند اما ایمیلی ندارند یا نمیدانند چیزی به اسم گروه اینترنتی چیست و چه سبک و سیاقی دارد. از دوستان قدیم و جدیدتان ایمیل شان را بگیرید و آنها را به لیست دریافت کنندگان ایمیل خود اضافه کنید و برایشان مطلب بفرستید. میشود با همین کارهای به ظاهر کوچک به دستاوردهای بزرگی رسید. شعلۀ امید نباید در سینه های ما خاموش شود که «آنها» همین را میخواهند.

  من اگر بنشینم، تو اگر بنشینی، ظالمان برخیزند من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، ظالمان بنشینند

  start: 0000-00-00 end: 0000-00-00

  start: 0000-00-00 end: 0000-00-00

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: