بيانيه جامعه اهل سنت

بسم الله الرحمن الرحیم

باسلام واحترام

سنی نيوز: آنچه در پی می آید متن دوبیانیه از سوی جامعه اهل سنت ایران ـ که باحمایت از کاندیداهای اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند ـ در واکنش به اوضاع اخیر کشور است.

علت تاخیر در صدور این بیانیه ها فضای خفقان آوری است که همواره بر این قشر حاکم بوده وبدون تردید شما از جزئیات آن اطلاعات کامل دارید.

بنابراین امید آن داریم که عذر ما را پذیرا بوده واینک با اینکه مقداری زمان گذشته است به بازتاب گسترده این دو بیانیه بپردازید.بيانيه‌ي  علما و تحصيلكرده گان جامعه اهل سنت ايران در اعتراض به اوضاع فعلي كشور


بسم الله الرحمن الرحيم

» إن الله یأمرکم أن تؤدّوا الأمانات إلی أهلها و إذا حکمتم بین الناس أن تحکموا بالعدل» (نساء/58)

بي گمان در بیست و دومین روز از خرداد ماه سال جاری ، ایران نه بلکه دنیا شاهد خلق حماسه ای دیگر از سوی ملت شریف وهمیشه سرافراز ایران بود .

حماسه ای پرشور که بار دیگر نشان داد مردمان این مرز و بوم  از فارس و کُرد و بلوچ گرفته تا لُر و ترک و ترکمن ، همچنان به اسلام و ایمان و البته یک حکومت سالم وایده آل اسلامی ارج نهاده و خواستار یک زندگی فاخر و سرشار از عزت و افتخار هستند .

اما آنچه این حماسه شکوهمند را تحت الشعاع قرار داده و بهترین فرصت را مبدل به تهدیدی جدی نمود ، جریاناتی بود که در پی این رخداد تاریخی شکل گرفت و در ادامه بر اثر پاره ای  بی تدبیری ها و اصرارهای بی مورد و جانبداری های نخ نما گسترده تر شد و با ورود به فازی دیگر موجب خوشحالی و خرسندی دشمنان اسلام و نظام اسلامی ما گردید .

این همه در حالی بود که فقط مقداری تدبیر و دور اندیشی می توانست از هر اتفاق ناگواری جلوگیری کند .

بخش چشمگیری از ملت شریف ایران به آنچه از آن بعنوان نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یاد می شد ، معترض بوده و قصد داشتند براساس اصل 27قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ خشونتی با انجام تجمعات و راهپیمائی ها ی آرام و مسالمت آمیز این اعتراض خود را اعلام دارند که متاسفانه این اقدام معقول وتوجیه پذیر آنان با واکنش تند ، نامعقول و دور از انتظاری مواجه شد و بحران آفرید .

از دیگر سو؛ صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران که از آن بعنوان رسانه ملی یاد می شود در کنار بسیاری از رسانه های داخلی که با هزینه بیت المال اداره می شوند، معترضانی  که تنها به منظور احقاق حقوق خود بصورت آرام در خیابانها به راه افتاده بودند و تنها خواسته شان بازنگری در نتایج انتخابات بود ، را اوباش و اغتشاش گر قلمداد کردند و برخی دیگر که خود را خدمتگزار این ملت می نامند ، با خس و خاشاک نامیدن آنها و در پیش گرفتن رویکردی تحریک آمیز که عواطف و احساسات آنان را نشانه می رفت بی محابا به انتقاد پرداخته و اقدام به تهدید و ارعاب نمودند .

بدین ترتیب فضایی که به هیچ وجه نباید خشونت در آن رخنه می کرد کاملا نظامی شد و به دنبال آن خون بسیاری از هموطنان مان غریبانه بر زمین ریخت و دهها تن دیگر دستگیر و روانه زندان شدند .

در چنین اوضاعی قشر علما و تحصیلکرده گان جامعه اهل سنت ایران که همواره خود را حامی نظام و خیر خواه آحاد ملت ایران دانسته و بر این اساس با شرکت حدأکثری خود در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  همچون سه دهه گذشته حماسه آفرید ، ضمن ابراز تاسف و تحسّر شدید از حوادث اخیر کشور و همدردی با خانوادده قربانیان بی دفاع و همچنین آرزوی سلامتی و بهبودی برای مجروحان این حوادث ، بر اساس وظیفه دینی و ملی خود و نیز خیر خواهی در حق ملت و حکومت ایران ، نکاتی را در ادامه متذکر شده و امید آن دارد که مسئولین نظام با هوشیاری و دور اندیشی و البته مراعات عدل و انصاف به مدیریت اوضاع بپردازند :

1ـ بدون شک یکی از ویژگی های بارز یک نظام حکومتی سالم و ایده آل آنست که در میان آحاد ملت و نیز تمام گروهها و جناح ها عملاً ـ نه در حد شعار ـ به اجرای عدالت پرداخته و از هر گونه جانبداری اجتناب ورزد .

سکاندار چنین نظامی هیچ گاه نباید به منظور حمایت از یک جبهه ی مشخص ، به تخریب وجهه جناح مخالف پرداخته و بدین ترتیب موجب تحریک عواطف و احساسات آن جناح وحامیانش شود.

تمام سعی و تلاش او باید آن باشد که همواره به حرف دل کسانی که به هر نحو اعتراض خود را نسبت به موضوعی اعلام می دارند گوش فرا داده و از ایجاد فضای رعب و وحشت و حمایت از دیکتاتوری اجتناب ورزد .

2ـ مسئولان نظام جمهوری اسلامی نیز بدانند که در اوضاع کنونی کلید حل مشکلات ، ارجاع موضوع به مجاری و مراجعی که آنرا  قانونی توصیف می کنند اما در عین حال سلامت داوری در آن مورد تردیدی خود معترضان است ، نبوده و آنان باید با تشکیل هیأتی بی طرف و در عین حال عادل ، با تقوا و خدا ترس این موضوع را به فرجامی خوش برسانند .

3ـ مسئولان و شخصیتهایی که از شان و منصبی برخور دارند ، سعی نمایند در این اوضاع پر چالش از هرگونه اظهار نظر و رفتار تحریک آمیزی که موجب برانگیخته شدن احساسات مردمی می شود بشدت پرهیز کنند .

همچنیین شایسته است که از نظامی کردن  فضا و دست زدن به شیوه هایی که درکوتاه مدت هزینه های سنگینی برای نظام به دنبال خواهد داشت ، اجتناب شود .

4ـ نکته مهم دیگر متوجه اصحاب رسانه ها و بخصوص دست اندرکاران و مدیران صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است .

رسانه های جمعی و بخصوص صدا وسیما نباید در این اوضاع  نا بسامان با در پیش گرفتن سیاستی یک جانبه و در عین حال جانبدارانه ، بشکلی مبهم به بازتاب آنچه درکشور اتفاق می افتد بپردازد و بی جهت تمام شهروندانی که بمنظور احقاق حقوق و روشن شدن وضعیت آرای خود بشکلی مسالمت آمیز دست به اعتراض زده اند را اوباش ،اغتشاش گر ومرتبط با عوامل بیگانه قلمداد کنند چراکه چنین رویکردی در کوتاه مدت پیامدهای ناهنجاری را به دنبال خواهد داشت و از همه مهم تراینکه امید مردم نسبت به آنچه در بخش مدیریت کشور می گذرد را سلب خواهد کرد.

5ـ مسئولان محترم نظام ودستگاه های امنیتی وقضایی کشور باید موجبات آزادی تمام افراد دستگیر شده اعم از فعالان سیاسی وعموم مردمی که طی دو هفته گذشته بعنوان اوباش و اغتشاش گر بازداشت شده اند را هرچه سریعتر فراهم نمایند

بدون شک چنین اقدامی از سوی آنها نتیجه ای جز نهادینه شدن وحدت ملی و امنیت پایدار در کشور نخواهد داشت.

در پایان ما علما وتحصیلکرده گان جامعه اهل سنت ایران که خود را عضوی از پیکره عظیم ملت غیور ایران می دانیم ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده قربانیان جریانات اخیر و نیز آرزوی سلامتی برای مجروحان این حوادث تلخ وناگوار ، صمیمانه از مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران بخصوص رهبر معظم انقلاب می خواهیم که با روشنگری ومدنظر قرار دادن عدالت ، انصاف ، تقوا وپرهیزگاری هرگونه ابهام در سرنوشت انتخابات22 خردادماه را برطرف نمایند

وماعلینا الا البلاغ

جمعی از علما وتحصیلکرده گان جامعه اهل سنت ایران

تیرماه سال1388


بيانيه جوانان بلوچ استان سيستان و بلوچستان در واكنش به جريانات اخیر کشور

بسم الله الرحمن الرحيم


«عن عمر بن الخطاب ـ رضی الله عنه ـ عن النبی ـ صلی الله علیه وسلم ـ أنه قال « ألا أخبرکم بخیار أمرائکم و شرارهم : خیارهم الذین تحبّونهم و یحبّونکم و تدعون لهم ویدعون لکم و شرار أمرائکم الذین تبغضونهم و یبغضونکم و تلعنونهم و یلعنونکم » (رواه الترمذی) »

باید اذعان کرد آنچه در 22خرداد امسال و در سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاد حماسه ای بود شکوهمند وکم نظیر از سوی ملت غیور ایران که شگفتی همگان رابر انگیخت.

پدیده ای که ضمن به نمایش گذاشتن درک و شعور عمیق سیاسی ، اجتماعی ملت ایران ، دشمنان و بد خواهان نظام اسلامی را نیز مایوس و نا امید کرد .

بی تردید حماسه 22خرداد که توسط اکثر واجدین شرایط رای از اقوام مختلف ایرانی، خلق شد ، کام بسیاری از دوست داران انقلاب و اسلام را شیرین کرد .

اما متاسفانه آنچه شیرینی حاصل از آنرا به کام ملت تلخ کرد برخوردهای خشونت باری بود که در واکنش به اعتراض کاندیداها و حامیان آنها به نتایج انتخابات صورت گرفت

بدون تردید تعلل نهادهای مربوطه در اقناع معترضان به نتایج انتخابات و برخورد با تجمعات آرام مردم که نشانی از رشد دموکراسی بود ، و جان باختن تعدادی از هموطنان ما ، اسباب نا امیدی دلسوزان ایران اسلامی را فراهم آورد .

ما جوانان بلوچ خطه دلاور پروربلوچستان که همواره خود را دلسوز ملت و نظام جمهوری اسلامی بحساب آورده ایم ضمن دعوت همگان به احترام گذاشتن به رای و نظر مردم ، از شورای نگهبان وزارت کشور می خواهیم که :

1ـ کاندیداهای معترض ، که نماینده چند میلیون ازشهروندان ایرانی بشمار می آیند را قانع نموده و در صورت نیاز، اقدام به برگزاری مجدد انتخابات نمایند .

2ـ بر این باور هستیم که عدم صدور مجوز برای برپایی راهپیمایی های آرام در اعتراض به نتایج انتخابات ، زمینه را برای اغتشاش گران و بد خواهان ملت ایران فراهم می کند ، از این رو از وزارت کشور درخواست داریم که طبق اصل 27 قانون اساسی نسبت به صدور مجوز برای اعلام اعتراضات ، هر چه سریعتر اقدام نماید .

3ـ از بزرگان نظام ، بخصوص از رهبر معظم انقلاب و دیگر مراجع تقلیدخواستار آنیم که پا درمیانی کرده و بحران به وجود آمده را منصفانه بدون اینکه حق کسی ضایع شود وخون بیگناهی بر زمین بریزد ، بر طرف نمایند .

در پایان ضمن تسلیت به خانواده قربانیان حوادث اخیر و آرزوی سلامتی وبهبودی کامل برای مجروحان ، همگان را به قانون مداری دعوت نموده و از نهادهای مسئول درستاد انتخابات کل کشور می خواهیم که بدون جانبداری از کاندیدای خاصی به وظیفه خویش عمل نموده و هر چه سریعتر پاسخ قانع کننده ای به اعتراضات موجود ارائه نمایند .

جوانان بلوچ استان سیستان وبلوچستان

8/4/1388

Advertisements

5 پاسخ

 1. گردوننده ی افغانی سایت صدای اسلام!!!

  سلام!!!

  بالاخره سر و کله ی رفقای افغانیت هم تو این سایت پیداتر از سابق شد.

  الهی که جفت چشمات روشن!!!

  ببین!!!!

  صد بار گفتم مواظب باش بچه غربتی ها، تو این سایت وامونده سر و صدا

  نکنن!!!!!

  گوش نکردی، تا اینکه علمای اهل سنت رو هم از خواب خوش پروندن.

  الهی داغت به دل سعودیا بمونه که هوای این علمای خواب آلوده رو نداری!!!!

  لطفا به این علما بگو:

  الان دیگه دیر وقته!!!!!!

  هیات تموم شده!!!!!

  دسته سینه زنان متوسلین به 1 و 2 و 3 همه رفتن خونه هاشون!!!!

  شما هم برین خونه!!!!

  جیش !!!!

  بوس !!!!!

  لالا !!!!

  شب بخیر علما ی اهل سنت !!!!!

  شب بخیر جوانان بلوچ ریگی پیگی !!!!!

  راستی!!!!!

  یادت نره حتما برام بنویس که اهل کجای افغونستونی!!!!!

  اهل کا بوبولی ؟؟؟؟؟؟؟

  اهل قند هـــــــاری ؟؟؟؟؟؟

  یا اینکه اهل دود و دمی؟؟؟؟؟؟؟

  به دل نگیر.

  رو دل می کنی.

  شوخی کردم بخندی.

  چون:

  چون خنده بر هر درد بی درمونت دواست!!!!

 2. این دو بیانیه ارزش چندانی نداشت

  بهتر بود نمیذاشتی

 3. سلام .
  آخه برادران سني يا همان قشر وحشي جامعه ايرانيان كه به قول دوستانمان ريگي بيگي شما اصلا در ايران نبايد حرف بزنيد شما خفه خون بگيريد بهتره .
  استانهايي كه قشر كثيف شما را در خود جاي دادند يكي از خطر ناك ترين استانها هستند.
  كرمان=مركز مواد مخدر
  سيستان=مركز قاتلان و قاچاقچيان
  كردستان=اينا خوبند.

 4. ازخدا خواهیم توفیق ادب بی ادب محروم ماند از فیض رب

  دوست عزیزی که به استانهای سنی نشین توهین کرده بودی به نظر من تونه سنی هستی نه شیعه بلکه کسی هستی که اگر بخواهی خدمتی به خودت واجتماعت کرده باشی باید هرچه زودتر دنیا را از وجود انگلی خودت پاک کنی ، من یک شیعه هستم وبه تاسی از مولایم علی (ع) به همه ابناء بشر فارغ از نوع مذهب ،رنگ، جنسیت ، نژاد احترام قائلم وآماده خدمت به همه انسانهای نیازمند در حد توانم هستم چراکه خدمت به خلق بزرگترین عبادت است ودرپایان آرزوی ایرانی آباد، آزاد ، متحد و شایسته ولایت حضرت امیر المومنین علی علیه السلام (که جانم فدایش باد)را دارم.

  خداوندا به حق مقربان درگاهت هرگز نیاور روزی را که بین براداران و خواهران اهل سنت وشیعه ،آتش جنگ و فتنه برافروخته گردد .

 5. دوستان ، گفته ی آن دوستی که به استانهای سنی نشین نا امن لقب داده را بگذارید به حساب نادانی او

  من چندین سال در سیستان و بلوچستان زندگی کردم و میتوانم به جرعت قسم بخورم یکی از امنترین نقاط کشور بوده است
  لطفا به تبلیغات ناجوانمردانه صداوسیمای آخوندها توجه نکنید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: