توسل يا شرك (قسمت دوم )

«سوره‌ي فاطر آيه 13»

«خداشب را داخل در روز، و روز را داخل در شب مي‌كند، او خورشيد و ماه را مسخر كرده است ( و براي سود انسانها به گردش و چرخش انداخته است.) هر يك از آن دوتا مدت معين و سرآمد روشني به حركت خود ادامه مي‌دهند. آن كسي كه (درازي و كوتاهي شبها و روزها و نظام نور و ظلمت و حركات دقيق ماه و خورشيد را سرو سامان داده است) الله است كه خداوندگار شما است، و مالكيت و حاكميت (جهان هستي) از آن او است. و بجز او كساني كه به فرياد مي‌خوانيد (و پرستش مي‌نمائيد) حتي مالكيت و حاكميت پوسته نازك خرمايي را ندارند»

«سوره‌ي فاطر آيه 14»

«اگر آنها را (براي حل مشكلات و رفع گرفتاريهاي خود) به فرياد بخوانيد، صداي شما را نمي‌شنوند، و بفرض اگرهم بشنوند، توانايي پاسخ‌گويي به شما را ندارند، و (گذشته از اين) در روز قيامت انبازگري و شرك‌ورزي شما را رد مي‌كنند (و مي‌گويند: شما ما را پرستش نكرده‌ايد و بيخود مي‌گوئيد) و هيچ كسي همچون (خداوند) آگاه (از احوال آخرت، بگونه‌ي قطع و يقين، از چنين مطالبي) تو را با خبر نميسازد»

«سوره‌ي زمر آيه 3»

«هان! تنها طاعات و عبادات خالصانه براي خدا است و بس. كساني كه جز خدا سرپرستان و ياوران ديگري را برمي‌گيرند (و بدانان تقرب و توسل مي‌جويند، مي‌گويند:) ما آنان را پرستش نمي‌كنيم مگر بدان خاطر كه ما را به خداوند نزديك گردانند. خداوند روز قيامت ميان ايشان (و مومنان) درباره‌ي چيزي كه در آن اختلاف دارند داوري خواهد كرد. خداوند دروغگوي كفر پيشه را (به سوي حق) هدايت و رهنمود نمي‌كند و او را با وجود كذب و كفر به درك و فهم حقيقت نائل مي‌گرداند»

«سوره‌ي يونس آيه‌ 18»

«اينان غير از خدا، چيزهايي را مي‌پرستيدند كه نه بديشان زيان مي‌رسانند و نه سودي عائدشان ميسازد، و مي‌گويند: اينها ميانجيهاي ما در نزد خدايند (و در آخرت رستگارمان مينمايند!) بگو: آيا خدا را از وجود چيزهايي (به نام بتان و انبازهاي يزدان) با خبر ميسازيد كه خداوند در آسمانها و زمين سراغي از آنها ندارد؟ (مگر شما بتها را نماينده‌ي خدا نميدانيد؟ آيا ممكن است خدا اگر نماينده‌اي ميداشت از بودن آن بي‌خبر مي‌گشت، ولي شما باخبر از آن مي‌شديد؟!) خداوند منزه (از هرگونه انبازي) و فراتر از آن چيزهايي است كه مشركان انبازشان مي‌دانند»

«سوره‌ي مائده آيه 76»

«بگو: آيا جز خدا كسي و چيزي را مي‌پرستيد كه مالك هيچ سود و زياني براي شما نيست؟ و خدا شنواي (اقوال و ) آگاه (از اعمال شما) است»

«سوره‌ي انعام آيه 40»

«بگو: به من بگوئيد كه اگر عذاب خدا شما را فراگيرد يا اينكه قيامت شما فراز آيد، آيا غير خدا را به ياري ميطلبيد؟ (واگر بطلبيد سودي به شما ميرسانند و شما را ميرهانند؟!) اگر شما راستگوئيد»

«سوره‌ي انعام آيه 41»

«بلكه تنها خدا را به ياري ميطلبيد، و او اگر خواست آن چيزي را برطرف ميسازد كه وي را براي رفع آن به فرياد مي‌خوانيد، و چيزهايي را كه (امروز) شريك خدا ميسازيد فراموش مينمائيد»

«سوره‌ي انعام آيه 71»

«بگو: آيا چيزي غير از خدا را بخوانيم ( و عبادت و پرستش كنيم) كه نه سودي به حال ما دارد و نه زياني؟ و آيا پس از آن كه خداوند ما را هدايت بخشيده است (و به سوي خود رهنمون كرده است) به عقب بازگشت كنيم (و از ايمان دست بكشيم و ديگر بار به كفر برگرديم؟)‌ بسان كسي (باشيم و كنيم) كه شيطان او را در زمين (بيابانهاي برهوت) ويلان و سرگردان به دنبال خود كشند»

«سوره‌ي يونس آيه‌ي 106»

«و بجاي خدا كسي و چيزي را پرستش مكن و به فرياد مخوان كه به تو نه سودي ميرساند و نه زياني. اگر چنين كني (و دعا و عبادات خود را بجاي آفريدگار متوجه آفريدگان سازي) از ستمكاران و مشركان خواهي شد»

نكته: خداوند در اين آيات بصورت كاملا روشن مي‌فرمايد شما كساني را {بجز من} به فرياد نخوانيد و اگر چنين كنيد در روز قيامت از مشركان هستيد!
در اينجا اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا پيامبران، امامان، صالحان، ائمه آيا خدايند يا غير خدا! اگر غير خدا هستند پس قرآن مي‌فرمايد غير خدا را به فرياد نخوانيد!!‌ مگر خداوند نمي‌توانست بگويد كه غير از من از صالحان هم كمك بگيريد، درحالي كه چنين سخني به ميان نيامده.
و اگر ما به زندگي پيامبر اسلام نگاه كنيم ايشان هيچ گاه دست نياز بسوي غير خدا دراز نكردند و اصلا خود با اينگونه افكار مبارزه مي‌كردند و توحيد واقعي را به ما نشان مي‌دادند. آيا محمد(ص) گفته است {يا خودم} ، {يا نوح} ، {يا ابراهيم} ، {يا صالحين} هرگز پيامبر اسلام از غير خدا كمك نخواسته‌اند.
و جاي انصاف هم نيست كه در حضور خداوند جهانيان، خداوندي كه خود مي‌گويد من از رگ گردن به شما نزديك‌ترم، ما دست نياز را به سوي غير خدا دراز كنيم.
خداوند هدايتمان كند.

Advertisements

یک پاسخ

  1. اگر توسل یعنی یاری جستن آنگاه می بینید که خود شما هم در هر روز صدهابار از دیگر انسان ها یاری می جویید. انبیاء هم چنین می کردند. مگر سلیمان نبی برای آوردن تخت بلقیس از دیگران کمک نگرفت؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: